טובה הארץ - חינוך השוק - פורסם בערוץ 7
 
 
 
בס"ד
חפש

חינוך השוק  

"לתת לשוק את מה שהוא מבקש, או לנסות לתת לו מה שהוא עוד לא מכיר"?

בשאלה זו התחבטו כבר גדולים ורבים, ואכן נראה שהעולם התקדם בעיקר בזכות אלו שניסו לפתח מוצרים חדשניים ומהפכניים.
לא הרבה אנשים האמינו בחזון של סטיב ג'ובס להביא את המחשב לכל בית, הגבר הראשון שהתעקש ללכת עם מטרייה, חטף ביזיונות, אבל שינה את ההתנהגות התרבותית-צרכנית מ-1830 ועד עצם היום הזה. ומה עם המכוניות? חברות שבנו כרכרות משוכללות, לא הפסיקו לבזות את כלי הרכב המשונה הזה. אבל בלי מעט חזון ועקשנות, במקום חנייה צמודה לבית, הייתה לנו אורווה עם כלי רכב של 1 כוח סוס...
טוב, אז זה לא מהפכני ברמות שכאלה, ובעצם מדובר ברעיון פשוט ובסיסי מאד, אבל נראה שהרעיון של התפשרות הציבור על דרישות מוגזמות, יכול לחולל פיתרון במשבר הדיור ויוקר המחייה.
מה בעצם שתי הסיבות העיקריות שגורמות למשבר הדיור בארץ?
  1. היצע מול ביקוש
  2. יכולת רכישה
היצע מול ביקוש - מדינת ישראל צריכה בנייה של כ-45,000 דירות בשנה, כשבפועל, מתחילת שנות האלפיים, היא בנתה כ-20,000 דירות בלבד. מעריכים כי נכון להיום, יש חסר של כ-100,000 דירות במדינה. וזה הרבה מאד. אנחנו רואים את זה בפועל, בהיבט שאנשים גרים בשכירויות בדירות מחולקות, מחסנים וחניות.

יכולת רכישה - מאחר וברוך ה', מדינת ישראל הופלתה לטובה יחסית לשאר העולם, במשבר הכלכלי האחרון, חוסר היצע הדירות, גרם למחירי הדירות לעלות ולעלות ללא מעצור רציני. שכן, לאנשים הייתה את היכולת לשלם על מחירים יותר גבוהים, והבנקים סיפקו פתרונות לשמחת היזמים החמדנים. הייתה בעיה עם אחוזי המימון? שטויות! חברת EMI הייתה מספקת אפשרות למימון עד 95% מערך הבית. הייתה בעיה ביכולת ההחזר? לא בעיה. ניתן לך חלק מהמשכנתא בהלוואת בלון לשנתיים, ואת השאר בפריסה של 36 שנים. וכך, אנשים עטו על ירידי דירות של גינדי ושות', וקנו דירות במגדלים, במחירים שמעבר ליכולת הרכישה שלהם.
בנק ישראל, בעצם נלחם בעליית המחירים על ידי הכלי שברשותו. יכולת הרכישה.

הגבלה של משכנתאות עד 75% בלבד. פריסה מקסימלית ל-30 שנה, הגבלה של החזר חודשי עד 30% מההכנסה והחלטות נוספות, בלמו את השתוללות מחירי הדירות במקומות מבוקשים מאד כמו מודיעין, ראשל"צ תפח תקווה ועוד. לאנשים קשה היום לקנות דירה הרבה מעבר ליכולת הרכישה שלהם, והיזמים נהיו עצובים. עד שבא יאיר לפיד... ובמקום לתת היצע, הוא שוב מנסה לשחק עם יכולת הרכישה, על חשבון הציבור. חוק מע"מ 0...באמת חוק אפסי.
ומה משפחות יכולות לעשות בימים אלו?
  • לנסות להגמיש את המחשבה, ולחפש קנייה לאו דווקא בערים מבוקשות. יש גרעינים תורניים בכל רחבי הארץ.
  • לבדוק רכישה ביו"ש. אפשר לגלות מעט חלוציות וציונות גם בימינו.
  • לבדוק הצטרפות לקבוצת רכישה ולא אצל יזמים. חשוב לקחת קבוצת ניהול טובה ומקצועית. אחרת חלק גדול מהרווח האפשרי מתאדה.
  • לקחת ליווי מקצועי ייעוץ נדל"ן ומשכנתאות. מישהו שנוכל לאמת איתו מה היכולת הכלכלית והמשפחתית.
הבעיה הכוללת של הציבור היום, זה חוסר הרצון להתפשר. כולם רוצים עסקאות של "הכל כלול".
גם איכות, גם מרכז, גם נוח, גם שכנים, גם קהילה, גם שקט ופרטיות, גם ירוק, (אבל לא גינה שצריך לעבוד עליה..) גם חנות קרובה, (אבל שתהיה ריקה בשביל השקט), וגם חרבונא...
תארו לעצמיכם שדור החלוצים שבנו פה את הארץ היה מתעקש על נוחות כמונו...

שנקבל על עצמינו לגלות גמישות מחשבתית לשנה הטובה הבאה עלינו בעהי"ת.

​מאת גיא עמית, פורסם בערוץ 7

 
טובה הארץ     גיא: 0523-130165  •  משרד: 077-5025048   •  דוא״ל: tovahaaretz@gmail.com