טובה הארץ - שאלות ותשובות - נחלת אהרון
 
 
 
בס"ד
חפש

איזה זכות במקרקעין אנו רוכשים ואיפה הזכות שלנו רשומה?
העמותה רוכשת בנאמנות עבור חבריה זכות בקרקע. הזכות הינה זכות חכירה הרשומה מינהל יו"ש -רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). חוזה החכירה הוא ל-98 שנה. למתחם המגורים יש ת.ב.ע. מאושרת המאפשרת בניה למגורים. לפי הת.ב.ע. הנ"ל, האדריכל מטעם העמותה מתכנן את דגמי הדירות, וכך נבנה את התכניות הסופיות לאישור.

מה צפי זמן לקבלת הדירה?
מרגע קבלת התשובות על המכרז, כשנה עד לקבלת היתרים סופיים, ועוד כשנתיים לבנייה. (סה"כ 3 שנים. יש צפי ריאלי מאד להעמדה תוך זמן קצר יותר.)

האם יש בנק מלווה שיספק את המשכנתאות?
כן. הנהלת העמותה בעזרת חברת הניהול ויועצים מומחים תצאלמכרז מול הבנקים על מנת לקבל את תנאי הליווי האופטימאליים לפרויקט. ההתנהלות מול הבנקים תחל רק בעוד כשנה מכיוון שגם אם נשיג הצעה טובה מהבנקים היום, כל הצעה שנקבל לא תהיה רלוונטית לעוד שנה מהיום.

האם מותר לי למכור את הדירה לאחר קבלת המפתח?
לפי תנאי המכרז ועל פי תקנון העמותה, אסור למכור את הדירה 3 שנים מיום קבלת הדירה. המטרה היא, למנוע עסקאות "אקזיט" מהירות של משקיעי נדל"ן.

מה תנאי התשלום?

  • כשהעמותה מתגבשת באופן פורמאלי ומשפטי, מפקידים סך של 16,000 ש"ח שיופקדו בחשבון הנאמנות של העמותה. עם הכסף הזה, אנו ניגשים למכרז ומנסים לזכות בקרקע במחיר הנמוך והריאלי ביותר שהעמותה תציע.

  • בעהי"ת לאחר התשובה על הזכייה במכרז, תוך 3 חודשים כל חבר עמותה צריך להשלים את סכום ההון העצמי שהוא צריך להביא שהוא שווה ערך לכ-40% מהמחיר המוערך של הדירה אותה הוא בחר. עם הכסף הזה, משלימים את מחיר הזכייה בקרקע. כ"כ, מתחילים את הליך רישוי התכניות, משלימים את תשלומי האגרות להוצאת ההיתרים ומתחילים להניע את גלגלי הפרויקט.  

  • לאחר מכן, התשלומים לקבלן המבצע, יהיו לפי קצב התקדמות הבנייה, בסיום כל שלב.

ואם לא זוכים? מה קורה?
אם חלילה לא זוכים, 16,000 ₪ שהפקדתם בחשבון הנאמנות של העמותה, חוזרים אליכם. 
האם יש חוק ערבות מכר? מה הביטחונות שלנו?
הביטחונות שלנו גבוהים מחוק ערבות מכר. יש פירוט בהרחבה על מהות קבוצת רוכשים ועמותות בניה.

מתי נגמר המכרז?
תאריך סיום הגשת ההצעות : 01.06.2015 למניינם.

יש עו"ד מלווה לקבוצה?
כן. עו"ד הראל ארנון מלווה את הקבוצה מבחינה משפטית. יחד עם רו"ח איתמר כהן, הם נאמני העמותה והם מנהלים את חשבון הנאמנות של הקבוצה.

אז מה הכי חשוב עכשיו?
להגיע לכנסים של העמותה המתגבשת, להכיר את הקבוצה המנהלת, ולהזדרז להצטרף. כך גם תמקמו את עצמכם במקום גבוה יותר בתור לבחירת הדגם והומיקום הדירה.

מה קורה אם אנחנו רוצים לפרוש מהעמותה?
אז ככה, קודם כל, חבל לפרוש, זו עסקה טובה מאד!
אבל, בכל אופן, הכל מבואר היטב בהסכם ההצטרפות ובתקנון העמותה. בכל זאת, ננסה להסביר בקצרה את ההשלכות של פרישה מוקדמת מהעמותה:

אז ככה:

  • אם אתם פורשים לאחר מועד הגשת ההצעה למכרז, האחריות היא שלכם למצוא משפחה אחרת שתעבור הליך קבלה לעמותה. במידה והחברים החדשים יעברו את ועדת הקבלה לעמותה, הם בעצם רוכשים מכם את הזכות בעמותה כאשר תנאי הקבלה לעמותה הואעמידה מלאה בהסכם ההצטרפות לעמותהותשלום של 16,000 ₪ לעמותה (במקומכם) בנוסף למחיר המשוער של הבית. אם "תגלגלו" את האחריות לעמותה למצוא מישהו במקומכם, תאלצו להיפרד מה-16,000 ש"ח והעמותה תדאג למצוא מישהו שירכוש מכם את זכותכם בעמותה.

  • בשלב שלאחר הזכייה במכרז ודיווח לרשויות המיסים, תשלום קנס היציאה עומד על סך 10% מהמחיר המשוער של הדירה.
     נעים להכיר: קרית ארבע חברון - שכונת רמת ממרא

קרית ארבע חברון מאופיינת באוכלוסיה מגוונת ומכילה דתיים וחילונים, וכן כמות ואיכות שירותים גבוהה- מוסדות חינוך מצוינים, מרכזים מסחריים, שרותי בריאות מתקדמים ועוד. 
זמן נסיעה לירושלים הוא כ-35 דקות, לקריית-גת 30 דקות, באר שבע 30 דקות, כביש 6- 25 דקות. 
שכונת רמת ממרא (הידועה בכינויי - "חרסינה") הינה השכונה הראשונה בגודלה בקרית ארבע חברון ומונה כ-450 בתי אב. גם היא, מורכבת מאוכלוסיה מגוונת ומכילה וותיקים ועולים מבני המנשה וכן קהילה גדולה של צעירים. הקהילה מגובשת ותוססת ומפעילה ארועים קהילתיים החל משיעורים, קידושים בשבת ועד ערבי נשים, פעילויות לילדים ועוד.
השכונה משופעת במוסדות ציבור כגון, בתי כנסת, מקווה נשים – גברים, גנים, מעונות, קופת חולים, ספרייה, מכולת, פארקים וגני שעשועים. 
כמובן, גם מערת המכפלה הסמוכה מבטיחה מגורים קרוב להורים...

שאלות ותשובות

 
טובה הארץ     גיא: 0523-130165  •  משרד: 077-5025048   •  דוא״ל: tovahaaretz@gmail.com